Oruç Tutmanın Beyin Üzerine Faydaları

Bu yazı aşağıda ki videodan aldığım notlardan oluşmaktadır.

Yediğimiz yemeklerden gelen enerji karaciğerlerimizde Glycogen olarak saklanır ve enerji ihtiyacımız ilk olarak buradan karşılanır. Ama burada enerji kalmaz ise o zaman vücuddaki yağlar yakılmaya başlanır ve bu sırada beyne çok faydalı olan Ketone Bodies isimli bir madde üretilir. Günde 3 öğün yemek yiyen insanlarda Glycogen hiç bitmediğinden yağların sindirimine geçilmez ve bu madde üretilmez.
Ketone Bodies beyinde nöronlar arasında meydana gelen düzensizlikler üzerinde ciddi faydaları olduğu gibi nöronlar için alternatif bir enerji kaynağıdır.

Oruç aynı zamanda fiziksel ve psikolojik olarak bir kendimize karşı bir meydan okumadır ve bundan dolayı sporun vücüdumuzda yaptığı değişimler benzer değişimlere sebeb olur. Bunlardan bir tanesi de oruç tutmanın beyinde neurotrophic factors denilen bazı proteinlerin üretilmesini sağlamasıdır. Bu proteinler sinir hücreleri arasında bağların daha güclü olmasını sağladığı gibi yeni hücrelerin oluşmasınıda destekler. Oruç tutmak aynı zamanda beyin hücrelerinde mitokondrilerin arıtışını sağlar ve bu daha fazla enerji üretilmesi demektir. Bu sayede insanda öğrenme ve hafıza becerisi ciddi oranda geliştirir.

Oruç tutmanında aynı zamanda nöronlarda DNA yenilenmesini arttırdığınıda görülmüştür.

Az yemek yemenin bize tavsiye edilen yemek yemeden çok daha fazla faydası vardır. Tarihte ki büyük insanlara bakınca hemen hemen hepsinin oruç tutmaya çalıştığını görebilirsiniz.
“Everyone can perform magic, everyone can reach his goals, if
he is able to think, if he is able to wait, if he is able to fast.”

― Hermann Hesse, Siddhartha
Kaynak: Mark Mattson is the current Chief of the Laboratory of Neurosciences at the National Institute on Aging. He is also a professor of Neuroscience at The Johns Hopkins University. Mattson is one of the foremost researchers in the area of cellular and molecular mechanisms underlying neurodegenerative disorders such as Alzheimer’s Disease, Parkinson’s Disease, and amyotrophic lateral sclerosis

Build ile Compile etme arasında ki fark

Çoğu zaman farkı bilmeyenler tarafından aynı manada kullanılsada aynı değiller. Build aslında içine compilation (derleme) yada compile etme işini alır ve daha kapsamlı bir işlemdir. Build yazılımın en son halini alması için tüm adımları içerir. Java dünyasından örnek vermek gerekirse build aşağıda ki adımları içerebilir:

  1. Kaynakları generate etmek.
  2. Kaynak codeları compile etmek yani derlemek.  Mesela .java uzantılı dosyaları .class uzantısına çevirmek ve kodları java ile yazılmış kodları bytecode haline çevirmek. Eğer C# kullanıyorsanız o zaman .cs dosyaları .netmodule halini alır ve IL koduna çevrilir.
  3. Test kodlarını içeren dosyaların derlenmesi.
  4. Test kodunu içeren dosyaların çalıştırılması. Bu testler unit test, integration test ve daha başka testler olabilir.
  5. Paketleme işleminin yapılması. Mesela  derlenen kaynak dosyaların .jar ve .war gibi paketlerin içine konması.
  6. Sistemin sağlığının check edilmesi. Mesela statik analiz yapılarak kodun kalitesi incelenmesi yada başka yerlerde yapılan konfigurasyonlara göre başka checkler.
  7. Raporların generate edilmesi.

Görüldüğü üzere derleme yani compiling sadece build işleminin ufak bir kısmını oluşturmakta. Genelde en akıllı çözümde yukarıda görülen işlemlerin çeşitli araçlar ile otomatik hale getirilmesi. Mesela Ant, Maven yada Jenkins gibi araçlar ki bunlar sayesinde devamlı olarak bir build işleminin gerçeklemesi sağlarlar ki buna Continuous Integration deniyor. Yani yapılan her değişiklikte bu araçlar yukarıda işlemleri yaparak projenin sağlıklı ve kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyorlar.

Umarım anlaşılır olmuştur. Sorularınız için yorum bırakabilirsiniz.

CSS’de Position kavramını anlamak

Yeniden ve en baştan başladığım blog yazılarıma CSS de position olayını anlamak ile başlamak istedim. Bloglarımda mümkün mertebe kısa ve yalın bir dil kullanmaya özen göstereceğim. Gereksiz tekrarlardan kaçınmaya çalışacağım. Bilmenizde yarar var o da aşağıdaki bilgiler sıfırdan başlayanlar için değil tecrübesi olanlar içindir.

CSS de top, left, right ve left gibi bir elementin yerini gözükeceği yeri tayin etmenizi sağlayan attributelar bulunmaktadır.  Örnek olarak:

Ama bunları kullanabilmek için position isimli değeri fixed, absolute yada relative değerlerinden birisini atamış olmanız gerekmektedir. Normalde hiç bir şey atanmadığında bu değer static idir ama  o zaman top bottom left right gibi bilgiler işe yaramamaktadır.

Absolute

Belkide en basitlerinden bir tanesi bu olduğundan dolayı bundan başlamak istedim. Normalde HTML kısmına eklediğiniz elementlerin sayfada eklenme sıralarına göre bir yerleri vardır ama siz position:absolute diyerek ve top left gibi attributeları set ederek elementinizi sayfanın istediğiniz her hangi bir yerinde gösterebilirsiniz. Ama burada dikkat edilmesi gereken bazı husurlar mevcud:

  1. absolute olarak set edilen bir element kendisini parent yani atalarında position özelliği relative yada fixed olarak atanmış ilk atasına göre belirler. Eğer hiç bir atası fixed yada relative positiona sahip değilse bu html tagına göre belirlenmiş olur. Eğer atalarında fixed yada absolute varsa o zaman top ve left gibi değerler sayfa üzerinde kullanılırken tarayıcı penceresinden değilde ata element üzerinden başlanarak eklenir.
  2. Genelde relative elementler absolute olanların içermek ve yerlerini belirlemek için kullanılır.
  3. absolute olan elementler sayfanın original akışı üzerine bir etkileri olmaz. Onlar sayfada elementlerin yerleri hesaplanırken hesaba katılmazlar.

Absolute olan elementler birbirlerini kaplayabilirler.

Fixed

Bu da siz sayfanın neresinde olursanız olun sayfanın aynı yerinde her zaman gözükecek şekilde HTML elementinizi göstermenizi sağlar.

Relative

Eğer position:relative olarak kullandığınızda top ve bottom gibi bilgiler kullanılırken başlangıç noktası elementinizin sayfada ki normal akışısı sırasında ilk yeri olarak alınır. Mesela siz relative demediğinizde eğer elementiniz doğal halinde sayfanın sağ üst köşesinde yer alıyorsa orası hesaba katılarak ve başlangıç olarak görülerek top bottom left right bilgileri kullanılır. Relative elementler birbirleri üzerinde birbirlerini kaplayabilirler.

Static

Bu ise önceden de bahsettiğimiz gibi default yani hiç bir şey yapılmadığında geçerli olan ilk değerdir.

Eğer elementleriniz birbirleri üzerine overlap yani birbirlerini kaplarlarsa hangisinin daha yukarıda belirlemesini sağlamak için z-index isimli CSS kuralını kullanabilirsiniz.

Notes of My Life